KURS JEDNOROCZNY
Instytut Poradnictwa Biblijnego
Instytut Poradnictwa Biblijnego to praktyczny program ukierunkowany na osobisty rozwój w służbie, pogłębienie wiedzy i kształtowanie umiejętności na trzech polach: duszpasterstwie, poradnictwie i warsztatach z zakresu diagnostyki i terapii duszpasterskiej.
Opis i kadra
Program kierowany jest zarówno do duszpasterzy (pastorów, misjonarzy, zaangażowanych w Kościele zawodowo w pracę z ludźmi) jak i do doradców duchowych (przyszłych i obecnych) – czyli osób nie pełniących formalnej służby w Kościele, lecz charakteryzujących się szczególnym obdarowaniem i zaangażowaniem rozpoznanym oraz uznanym przez wspólnotę lokalną.
W prowadzenie zajęć i warsztatów zaangażowani będą doświadczeni duszpasterze jak też specjaliści z dziedziny medycyny i psychologii.
Prowadzący
W prowadzenie zajęć i warsztatów zaangażowani będą doświadczeni duszpasterze jak też specjaliści z dziedziny medycyny i psychologii.
- Ireneusz Dawidowicz
- lek. med. Krystyna Zaremba
- dr inż. Przemysław Chmielecki
- Anna Chmielecka
- Elżbieta Żukowska-Bubienko
- Monika Seweryn
- Marcin Owsiejczuk
Przedmioty
Duszpasterstwo
- Biblijne i teologiczne podstawy duszpasterstwa.
- Jezus – doskonały duszpasterz.
- Biblijne modele postaw duszpasterskich.
- Duszpasterstwo jako terapia ludzkiej duszy.
Poradnictwo biblijne
- Ćwiczenie w pobożności – osobisty rozwój duszpasterza.
- Etyczne oraz prawne kryteria osoby duszpasterza i doradcy duchowego.
- Wiedza biblijna podstawą poradnictwa.
- Biopsychospołeczna wiedza o człowieku – elementy medycyny psychosomatycznej.
- Poradnictwo biblijne jako oferta misyjna Kościoła na rynku psychoterapii.
Warsztaty
- Elementy diagnostyki psychologicznej jako model obserwacji duszpasterskiej.
- Duszpasterski wywiad ustrukturalizowany – ćwiczenia.
- Zborowe zespoły duszpasterskie – organizacja i koordynacja.
- Superwizja duszpasterstwa i poradnictwa biblijnego – uczniostwo duszpasterskie.
- Profilaktyka problemów osobistych i rodzinnych liderów zborów i Kościoła.
Ważne informacje
Koszty
Cały kurs trwa 1 rok, czyli 2 semestry.
Koszt kursu za dwa semestry – 2000 zł bez noclegu i wyżywienia. 1 semestr – 1000 zł.
Terminy zajęć (online)
SEMESTR I
Pazdziernik 18-20
Listopad 2-3
Listopad 15-17
Grudzien 13-15
Styczeń 3-5
Styczeń 24-25
SEMESTR 2
Luty 14-16
Marzec 7-9
Marzec 21-23
Kwiecień 11-13
Kwiecień 25-27
Maj 16-18
Czerwiec 13-15
Biblijna profilaktyka uzależnień i innych dysfunkcji psychospołecznych – Biblijna profilaktyka w obszarze tego przedmiotu przyjmie szerszy zakres niż tylko samo zapobieganie, będzie miało też na uwadze różne formy reagowania w sytuacji wystąpienia symptomów określonych dysfunkcji. Biblijnej konfrontacji poddane będą uzależnienia lub uwikłania, kładące się cieniem na relacje rodzinne i aspekty związane z wychowaniem.
Etyka zawodowa w pracy pomocowej – Kurs wprowadza w podstawy etyki zawodowej i koncentruje się na perspektywie zawodów o szczególnej dozie zaufania publicznego. Poza niezbędnym wprowadzeniem poruszane będą zagadnienia z zakresu moralności współczesnego człowieka, możliwości i ograniczeń etyki zawodów pomocowych, a także przypadki szczególne w tym zakresie stanowiące wyjątek od przyjętej reguły.
Elementy coachingu w poradnictwie biblijnym – codzienność współczesnego człowieka niesie ze sobą wiele wyzwań, do których należą nie tylko problemy natury psychicznej, wahania nastroju, czy zmagania z chorobą, lecz także dylematy moralne lub osłabienie motywacji w dążeniu do wytyczonych celów. W tej materii poradnictwo biblijne również spełnia swoją funkcję, a korzystając z metod coachingu może nieść skuteczne wsparcie. Dlatego zamiarem niniejszego przedmiotu jest przygotowanie doradców biblijnych do umiejętnego podtrzymywania dobrej motywacji ludzi twórczych i aktywnych.
Choroby psychosomatyczne i inne zaburzenia psychiczne – zjawisko uaktywniania się dysfunkcji psychicznych w różnych grupach społecznych, w tym we wspólnotach zborowych potwierdza fakt, iż mamy do czynienia z eskalacją wpływów chorób cywilizacyjnych na życie pojedynczych ludzi i całych środowisk. W tym celu przedmiot niniejszy ma za zadanie wzbogacić wiedzę duszpasterzy i biblijnych doradców, tak by świadomość biblijna i wrażliwość chrześcijańska mogły służyć skuteczną pomocą w podejmowaniu i kontynuacji leczenia osób chorych oraz wsparciem rodzin dotkniętych tego rodzaju schorzeniami.
Osobisty rozwój duszpasterza – ćwiczenie w pobożności – nieodzownym w niesieniu pomocy ludziom w potrzebie jest zrównoważona postawa duszpasterza i biblijnego doradcy. W tym celu przedmiot zorientowany na osobisty rozwój ma przybliżyć ideę uświęcenia opartego na kształtowaniu własnego charakteru na wzór Jezusa Chrystusa. Świadomość własnych wad i zalet pozwala na podejmowanie zrównoważonych decyzji odnoszących się do samorozwoju duchowej postaw i zachowania.
Poradnictwo biblijne dzieci i młodzieży – wydaje się, że nigdy dotąd życie i osobiste problemy dorosłych nie wywierały tak znaczącego wpływu na dzieci i młodzież. To środowisko zaczęło żyć własnym życiem i napotyka problemy, których niekiedy nie rozumieją nawet ich dorośli opiekunowie. Powstaje więc potrzeba, by zrozumieć świat dziecka i sposób myślenia młodego człowieka, tak aby młode pokolenie mogło nabyć umiejętności stawiania czoła przeciwnościom losu i wyzwaniom własnego serca. Studia poradnictwa biblijnego mogą zatem przygotować dorosłych do niesienia skutecznego wsparcia młodych po przez budowanie systemu trwałych wartości i świadome kształtowanie własnego charakteru.
Osobowość – warunki rozwoju i ryzyko zaburzeń (I semestr) – Wyzwanie, aby być sobą, to bardzo chwytne hasło i karkołomne zadanie, gdyż niejednokrotnie rozbija się o brak pełnej wiedzy na temat własnej tożsamości. Wiele problemów osobistych swój początek znajduje w złożonym usposobieniu człowieka. Przedmiot niniejszy służyć ma pogłębieniu wiedzy na temat warunków rozwoju osobowości, czynników kształtujących charakter oraz nabywaniu umiejętności dokonywania skutecznych zmian własnego usposobienia na wzór bohaterów wiary w myśl nauki biblijnej. Nabyta wiedza o sobie może wyzwolić empatię, by zrozumieć bliźniego. Gdyż wyrozumiałość jest początkiem skutecznego wsparcia.
Profilaktyka duchowych problemów Kościoła (II semestr) – Pośród wielu zagadnień z którymi konfrontuje się człowiek jest grupa problemów natury duchowej, wywodzącej się z przekraczania granic własnych wartości i wspólnotowych ideałów. Według nauki biblijnej przyczyną problemów osobistych i międzyludzkich jest grzech – złamanie Bożego przykazania. Profilaktyka ujęta w tym przedmiocie będzie miał na uwadze nie tylko przeciwdziałanie grzechowi, lecz podejmowanie czynności zmierzających do rehabilitacji po upadku i utrwalenia nowych nawyków pozwalających na uwolnienie od ulegania pokusie. Jednocześnie poddana będzie rozważaniom biblijnym równowaga pomiędzy duszpasterstwem a dyscypliną w Kościele.